Telefon : 0212 397 15 97 - 0546 241 27 28 | E-mail : info@ademvehavva.com.tr

العربية ENGLISH Turkçe


FUE – FUT NEDİR?

Home / SAÇ EKİMİ ve TEDAVİLERİ / FUE – FUT NEDİR?


Saç ekimi ilk defa 1940 yılında Japon Dermatolog Dr. OKUDA tarafından yapılmıştır. II. Dünya Savaşı’nda hayatını kaybettiği için 1970 yılına kadar bir çalışma yapılmamıştır. 1970 yılında Dermatolog Dr. ORENTREICH saç ekiminin kurallarını yayınlamıştır. 1988 yılında Amerikalı Dermatolog Dr. BENSTAIN foliküler ünite nakli ile saç ekimi yapılabilineceğini belirtmiştir. 2002 yılından itibaren FUE yöntemi giderek yaygınlaşmış tamamen doğal saç ekimleri yapılmaya başlanmıştır. FUE yöntemi ile başlangıçta 1,5 mm lik punchlar ile alımlar yapılmış, günümüzde 0,6 mm ye kadar düşmüştür. 0,6 mm nin altındaki punchler ile kıl kökü (GREFTH) almak tamamen reklam amaçlı ve bilimsellikten uzaktır. FUE yöntemi micro-motor yardımı ile punchlarla saç köklerinin tek tek alınıp dökülen bölgelere ekimidir. Bu foliküler mikroskop altında gruplara ayrılır. Genellikle iki kulak arasındaki bölge donör bölge olarak kullanılır. Bu bölge dökülmeye karşı dirençli olduğu için sonuçlar kalıcıdır. Bazı durumlarda göğüs kılları, kol ve bacak kılları gibi bölgelerden de kök alınabilinir. Fakat bu bölgedeki kılların yapısı gereği tutmama ihtimali yüksektir. Kişi saç ekimi gerçekleştirirken bu konuyu saç ekimi uzmanlarına bırakmalıdır. FUE yöntemi ile saç ekimi genel anestezi gerektirmez, lokal anestezi ile yapılır. FUT yöntemi ise, saçların ense bölgesinden cerrahi yöntem ile şerit halinde çıkartılıp ekilmesi işlemidir. İşlem sonrası kafa bölgesinde ağrılar, şişlikler oluşabilir. Bu yöntem diğer yönteme nazaran daha ağrılı daha zor bir yöntemdir. Profesyonel bir cerrah ve ekibi tarafından yapılmalıdır.

FUE VE FUT ARASINDAKİ FARKLAR

  1. FUE yönteminde greftlerin alındığı yerde kesme, dikiş atma işlemi olmaz. FUT yönteminde cerrahi iz olur ve dikiş atılır.
  2. FUE yönteminde köklerin alındığı bölgede 1 mm den küçük noktasal izler oluşur. Bu görüntü bir hafta içerisinde yok olur. FUT yönteminde ensede iz kalır ve iyileşme süreci uzar.
  3. FUE yönteminde FUT yöntemine nazaran çok daha fazla sayıda greft toplanır. İhtiyaç duyulduğunda vücudun değişik yerlerinden (göğüs, kol, bacak kıllarından) alınıp saç ekimi yapılabilinir. Bu yönteme BODY HAIR TRANSPLANT’da denilmektedir.
  4. İyileşme süreci FUE yönteminde daha kısa FUT yönteminde ise daha uzundur. FUE yönteminde sonuçlar daha natureldir.

5. FUE yöntemi hastalar için daha rahat ve sorunsuz bir saç ekimi yöntemidir.